Olimpic Ludes de hiverne 2006

XX. Olimpic Ludes
Landes 80
Atletes 2.4633
Competitons 84 in 7 Sportartes
2002 2010

Li XX. Olimpic Ludes evenit inter li 10-im e li 26-im februar 2006 in Torino.

ParticipantesRedacter

Medalliesspegul
Rang Land A S B Gesamt
1. Germania  Germania 11 12 6 29
2. USA  USA 9 9 7 25
3. Osterreich  Austria 9 7 7 23
4. Russia  Russia 8 6 8 22
5. Canada  Canada 7 10 7 24
6. Svedia  Svedia 7 2 5 14
7. Korea Sud  Sud-Korea 6 3 2 11
8. Svissia  Svissia 5 4 5 14
9. Italien  Italia 5 0 6 11
10. Frankreich  Francia 3 2 4 9
Nederland  Nederland 3 2 4 9
 
Landes queles partiprende in li Olimpic Ludes 2006

Sportes e númere de competitionesRedacter

Li sequent sportes esset parte del programma del Olimpic Ludes 2006 de hiverne. It evenity 84 competitiones in Sotchi.

  • Biatlon (10 competitiones)
  • Bob-slitte (3 competitiones)
  • Curling (2 competitiones)
  • Hockey sur glacie (2 competitiones)
  • Patinage artistic (4 competitiones)
  • Patinar a rapiditá (12 competitiones)
  • Shorttrack (8 competitiones)
  • Skeleton (2 competitiones)
  • Ski Alpin (10 competitiones)
  • Ski-Freestyle (4 competitiones)
  • Ski Nordic (18 copetitiones)
  • Slittar (3 competitiones)
  • Snowboard (6 competitiones)

ResultatesRedacter

BiathlonRedacter

MannesRedacter

Disciplin
Induviduale (20 km) Germania  Michael Greis Norvegia  Ole Einar Bjørndalen Norvegia  Halvard Hanevold
Sprint (10 km) Germania  Sven Fischer Norvegia  Halvard Hanevold Norvegia  Frode Andresen
Persecution (12,5 km) Frankreich  Vincent Defrasne Norvegia  Ole Einar Bjørndalen Germania  Sven Fischer
Massestart (15 km) Germania  Michael Greis Polonia  Tomasz Sikora Norvegia  Ole Einar Bjørndalen
Staffete (4 x 7,5 km Germania  Germania
Ricco Groß
Michael Rösch
Sven Fischer
Michael Greis
Russia  Russia
Iwan Tscheresow
Sergei Tschepikow
Pawel Rostowzew
Nikolai Kruglow
Frankreich  Francia
Julien Robert
Vincent Defrasne
Ferréol Cannard
Raphaël Poirée

FéminasRedacter

Disciplin
Induviduale (15 km) Russia  Swetlana Ischmuratowa Germania  Martina Glagow Russia  Albina Achatowa
Sprint (7,5 km) Frankreich  Florence Baverel-Robert Svedia  Anna Carin Olofsson Ukraina  Lilija Jefremowa
Persecution (10 km) Germania  Kati Wilhelm Germania  Martina Glagow Russia  Albina Achatowa
Massestart (12,5 km) Svedia  Anna Carin Olofsson Germania  Kati Wilhelm Germania  Uschi Disl
Staffete (4 x 7,5 km Russia  Russia
Anna Bogali-Titowez
Swetlana Ischmuratowa
Olga Saizewa
Albina Achatowa
Germania  Germania
Martina Glagow
Andrea Henkel
Katrin Apel
Kati Wilhelm
Frankreich  Francia
Delphyne Peretto
Florence Baverel-Robert
Sylvie Becaert
Sandrine Bailly

Bob-slitteRedacter

Disciplin
Mannes Duobob Germania  Germania-1
André Lange
Kevin Kuske
Canada  Canada-1
Pierre Luedersa
Lascelles Brown
Svissia  Svissia-1
Martin Annen
Beat Hefti
Mannes Quarbob Germania  Germania-1
André Lange
René Hoppe
Kevin Kuske
Martin Putze
Russia  Russia-1
Alexander Subkow
Filip Jegorow
Alexei Seliwerstow
Alexei Wojewoda
Svissia  Svissia-1
Martin Annen
Thomas Lamparter
Beat Hefti
Cédric Grand
Féminas Duobob Germania  Germania-1
Sandra Kiriasis
Anja Schneiderheinze
USA  USA-1
Shauna Rohbock
Valerie Fleming
Italien  Italia-1
Gerda Weißensteiner
Jennifer Isacco

CurlingRedacter

Disciplin
Mannes Canada  Canada Finland  Finland USA  USA
Féminas Svedia  Svedia Svissia  Svissia Canada  Canada

Hockey sur glacieRedacter

Disciplin
Mannes Svedia  Svedia Finland  Finland Republica Tchec  Republica Tchec
Féminas Canada  Canada Svedia  Svedia USA  USA

Patinage artisticRedacter

Disciplin
Mannes Russia  Jewgeni Pljuschtschenko Svissia  Stéphane Lambiel Canada  Jeffrey Buttle
Féminas Japan  Shizuka Arakawa USA  Sasha Cohen Russia  Irina Slutskaja
Parea Russia  Russia
Tatjana Totmjanina /
Maxim Marinin
China  China
Zhang Dan /
Zhang Hao
China  China
Shen Xue /
Zhao Hongbo
Glaciedanse Russia  Russia
Tatjana Nawka /
Roman Kostomarow
USA  USA
Tanith Belbin /
Benjamin Agosto
Ukraina  Ukraina
Elena Hruschyna /
Ruslan Hontscharow

Patinar a rapiditáRedacter

MannesRedacter

Disciplin
2 x 500 m USA  Joey Cheek Russia  Dmitri Dorofejew Korea Sud  Lee Kang-seok
1000 m USA  Shani Davis USA  Joey Cheek Nederland  Erben Wennemars
1500 m Italien  Enrico Fabris USA  Shani Davis USA  Chad Hedrick
5000 m USA  Chad Hedrick Nederland  Sven Kramer Italien  Enrico Fabris
10.000 m Nederland  Bob de Jong USA  Chad Hedrick Nederland  Carl Verheijen
Team Italien  Italia
Enrico Fabris
Matteo Anesi
Ippolito Sanfratello
(Stefano Donagrandi)
Canada  Canada
Arne Dankers
Steven Elm
Justin Warsylewicz
(Jason Parker,
Denny Morrison)
Nederland  Nederland
Carl Verheijen
Mark Tuitert
Sven Kramer
(Rintje Ritsma,
Erben Wennemars)

FéminasRedacter

Disciplin
2 x 500 m Russia  Swetlana Schurowa China  Wang Manli China  Ren Hui
1000 m Nederland  Marianne Timmer Canada  Cindy Klassen Germania  Anni Friesinger
1500 m Canada  Cindy Klassen Canada  Kristina Groves Nederland  Ireen Wüst
3000 m Nederland  Ireen Wüst Nederland  Renate Groenewold Canada  Cindy Klassen
5000 m Canada  Clara Hughes Germania  Claudia Pechstein Canada  Cindy Klassen
Team Germania  Germania
Anni Friesinger
Claudia Pechstein
Daniela Anschütz-Thoms
(Lucille Opitz,
Sabine Völker)
Canada  Canada
Kristina Groves
Clara Hughes
Christine Nesbitt
(Cindy Klassen,
Shannon Rempel)
Russia  Russia
Jekaterina Abramowa
Jekaterina Lobyschewa
Swetlana Wyssokowa
(Warwara Baryschewa,
Galina Lichatschowa)

ShorttrackRedacter

MannesRedacter

Disciplin
500 m USA  Apolo Anton Ohno Canada  François-Louis Tremblay Korea Sud  Ahn Hyun-soo
1000 m Korea Sud  Ahn Hyun-soo Korea Sud  Lee Ho-suk USA  Apolo Anton Ohno
1500 m Korea Sud  Ahn Hyun-soo Korea Sud  Lee Ho-suk China  Li Jiajun
5000 m - Staffete Korea Sud  Sud-Korea
Ahn Hyun-soo
Lee Ho-suk
Seo Ho-jin
Song Suk-wooa
(Oh Se-jong)
Canada  Canada
Éric Bédard
Charles Hamelin
François-Louis Tremblay
Mathieu Turcotte
(Jonathan Guilmette)
USA  USA
Alex Izykowski
J. P. Kepka
Apolo Anton Ohno
Rusty Smith

FéminasRedacter

Disciplin
500 m China  Wang Meng Bulgarie  Ewgenija Radanowa Canada  Anouk Leblanc-Boucher
1000 m Korea Sud  Jin Sun-yu China  Wang Meng China  Yang Yang (A)
1500 m Korea Sud  Jin Sun-yu Korea Sud  Choi Eun-kyung China  Weng Meng
5000 m - Staffete Korea Sud  Sud-Korea
Byun Chun-sa
Choi Eun-kyung
Jeon Da-hye
Jin Sun-yu
Canada  Canada
Alanna Kraus
Anouk Leblanc-Boucher
Kalyna Roberge
Tania Vicent
Italien  Italia
Marta Capurso
Arianna Fontana
Katia Zini
Mara Zini

SkeletonRedacter

Disciplin
Mannes Canada  Duff Gibson Canada  Jeff Pain Svissia  Gregor Stähli
Féminas Svissia  Maya Pedersen-Bieri Unit Reyatu  Shelley Rudman Canada  Mellisa Hollingsworth-Richards

Ski AlpinRedacter

MannesRedacter

Disciplin
Alpin ski descense Frankreich  Antoine Dénériaz Osterreich  Michael Walchhofer Svissia  Bruno Kernen
Súper gigant slalom Norvegia  Kjetil André Aamodt Osterreich  Hermann Maier Svissia  Ambrosi Hoffmann
Gigant slalom Osterreich  Benjamin RaichBenjamin Raich Frankreich  Joël Chenal Osterreich  Hermann Maier
Slalom Osterreich  Benjamin Raich Osterreich  Reinfried Herbst Osterreich  Rainer Schönfelder
Alpines combination USA  Ted Ligety Croatia  Ivica Kostelić Osterreich  Rainer Schönfelder

FéminasRedacter

Disciplin
Alpin ski descense Osterreich  Michaela Dorfmeister Svissia  Martina Schild Svedia  Anja Pärson
Súper gigant slalom Osterreich  Michaela Dorfmeister Croatia  Janica Kostelić Osterreich  Alexandra Meissnitzer
Gigant slalom USA  Julia Mancuso Finland  Tanja Poutiainen Svedia  Anna Ottosson
Slalom Svedia  Anja Pärson Osterreich  Nicole Hosp Osterreich  Marlies Schild
Alpines combination Croatia  Janica Kostelić Osterreich  Marlies Schild Svedia  Anja Pärson

Vider ancRedacter


  Olimpic Ludes del Estive
Athina 1896 |

Paris 1900 | Sant Louis 1904 | London 1908 | Stockholm 1912 | Berlin 1916 | Antwerpen 1920 | Paris 1924 | Amsterdam 1928 | Los Angeles 1932 | Berlin 1936 | Helsinki 1940 | London 1944 | London 1948 | Helsinki 1952 | Melbourne 1956 | Roma 1960 | Tōkyō 1964 | Cite de Mexico 1968 | München 1972 | Montréal 1976 | Moskwa 1980 | Los Angeles 1984 | Seoul 1988 | Barcelona 1992 | Atlanta 1996 | Sydney 2000 | Athnia 2004 | Beijing 2008 | London 2012 | Rio de Janeiro 2016 | Tokio 2020 | Paris 2024 | Los Angeles 2028

  Olimpic Ludes de hiverne
Chamonix 1924 |

Sant Moritz 1928 | Lake Placid 1932 | Garmisch-Partenkirchen 1936 | Sant Moritz 1948 | Oslo 1952 | Cortina d’Ampezzo 1956 | Squaw Valley 1960 | Innsbruck 1964 | Grenoble 1968 | Sapporo 1972 | Innsbruck 1976 | Lake Placid 1980 | Sarajevo 1984 | Calgary 1988 | Albertville 1992 | Lillehammer 1994 | Nagano 1998 | Salt Lake City 2002 | Torino 2006 | Vancouver 2010 | Sotschi 2014 | Pyeongchang 2018 | Beijing 2022 | 2026